• Diagnostyka dla każdego: Szybszy i skuteczniejszy detektor zakażeń grzybiczych z IChF PAN

  Portal Wiedzy
  Apr 27, 2016 | 15:43 pm

  Diagnostyka dla każdego: Szybszy i skuteczniejszy detektor zakażeń grzybiczych z IChF PAN Zakażenia grzybicze to wielki problem współczesnej służby zdrowia. Krytycznym czynnikiem ich skutecznego leczenia jest czas: im szybciej zakażenie zostanie wykryte, tym skuteczniej można przeciwdziałać groźnej infekcji. W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie zbudowano czujnik pozwalający skrócić czas detekcji grzybów z obecnych kilku dni do zaledwie paru minut.

  Czytaj więcej...
 • Vivat Professor Jan Strelau

  Aktualności i Wydarzenia
  Apr 22, 2016 | 15:30 pm

  Vivat Professor Jan Strelau Prof. dr hab Jan Strelau otrzymał w czwartek doktorat honoris causa Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS – uczelni, na której pracuje od piętnastu lat. Nadanie tytułu doktora honoris causa to kolejne z długiej listy wyróżnień dla wybitnego uczonego zajmującego się badaniami nad temperamentem, członka Polskiej Akademii Nauk, honorowego redaktora naczelnego magazynu PAN „Academia”

  Czytaj więcej...
 • Wszechświat, czyli rozumienie elementów układanki

  Aktualności i Wydarzenia
  Apr 22, 2016 | 14:57 pm

  Wszechświat, czyli rozumienie elementów układanki – Bardzo chciałbym, byśmy odkryli na innych planetach życie w jakiejkolwiek formie – mówi Naukaonline.pl prof. dr hab. Grzegorz Pietrzyński z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, który otrzymał właśnie grant ERC na projekt „A sub-percent distant scale from binaries and Cepheids”

  Czytaj więcej...
 • Instytut Agrofizyki PAN ponownie w programie "Nauka" TVP3 Lublin

  Aktualności i Wydarzenia
  Apr 20, 2016 | 15:56 pm

  Instytut Agrofizyki PAN ponownie w programie "Nauka" TVP3 Lublin Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka programu pt. "Nauka" TVP3 Lublin, z udziałem Instytutu Agrofizyki PAN. Program prowadzony jest przez Panią redaktor Joannę Sobiechowską-Sosnowską.W odcinku, wyemitowanym 16 kwietnia 2016 r. opowiedzieliśmy m.in. o realizowanych przez Instytut projektach, organizowanej XI Międzynarodowej Konferencji Agrofizycznej oraz otrzymanym logo "HR in Excellence", nadawanym przez Komisję Europejską instytucjom, które stosują zasady „Europejskiej Karty Naukowca” i „Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”.

  Czytaj więcej...
 • To nie jest dobry czas dla ptaków

  Portal Wiedzy
  Apr 18, 2016 | 14:09 pm

  To nie jest dobry czas dla ptaków – Tkwimy już po uszy w epoce szóstego wymierania zwierząt i dotyczy to także ptaków. Tempo jest teraz tak samo duże, jak wówczas, gdy zniknęły dinozaury – mówi Naukaonline.pl dr hab. Przemysław Chylarecki z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, współautor „Pan-European Common Bird Monitoring Scheme”, badania wpływu zmian klimatu na ptasie populacje.

  Czytaj więcej...
 • Dwójka z PAN na podium FameLab

  Portal Wiedzy
  Apr 18, 2016 | 09:55 am

  Dwójka z PAN na podium FameLab Karolina Nowak, doktorantka z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN oraz Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu FameLab Poland. Drugie miejsce zajął Paweł J. Mazurkiewicz, związany m.in. z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

  Czytaj więcej...
 • Na doktorat do Nenckiego

  Portal Wiedzy
  Apr 14, 2016 | 13:18 pm

  Na doktorat do Nenckiego Trzeci etap rekrutacji do międzynarodowych studiów doktoranckich Bio4Med ogłosił Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Młodzi naukowcy będą mogli uczestniczyć w pracach 22 zespołów zajmujących się badaniem biologicznych przyczyn powstawania nowotworów, stanów zapalnych, zaburzeń metabolizmu komórkowego i chorób o podłożu neurologicznym.

  Czytaj więcej...
 • Polish Scientific Networks: Science & Business

  Aktualności i Wydarzenia
  Apr 6, 2016 | 11:08 am

  Polish Scientific Networks: Science & Business Ruszyły zapisy na drugą edycję konferencji Polish Scientific Networks poświęconej współpracy nauki z biznesem, która odbędzie się w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2016 r. we Wrocławiu. Jej organizatorami są Akademia Młodych Uczonych, Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konferencja odbędzie się w kampusie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

  Czytaj więcej...