Odkrycie fal grawitacyjnych 100 lat po tym, jak przewidział je Einstein
Strona:  Aktualności i Wydarzenia
czwartek, 11, luty 2016 21:47

falgrawZaobserwowanie przez LIGO fal grawitacyjnych wywołanych przez zderzenie czarnych dziur otwiera nowe okno na Wszechświat.

Pierwszy raz w historii naukowcy zaobserwowali zmarszczki na tkaninie czasoprzestrzeni zwane falami grawitacyjnymi, które dotarły do ziemi z kataklizmu mającego miejsce w dalekim kosmosie. Potwierdza to jedną z najważniejszych konsekwencji ogólnej teorii względności Einsteina stworzonej w roku 1915 i otwiera całkowicie nowe perspektywy badania wszechświata.

 Czytaj więcej...


11 lutego naukowcy przedstawią aktualne informacje na temat poszukiwania fal grawitacyjnych – zapraszamy na konferencję prasową
Strona:  Aktualności i Wydarzenia
wtorek, 09, luty 2016 17:37

Obecnie obchodzimy setną rocznicę opublikowania pracy, w której Albert Einstein przewidział istnienie fal grawitacyjnych. W związku z tym Europejskie Obserwatorium Grawitacyjne (EGO) we Włoszech oraz project VIRGO, którego częścią  jest polski zespół naukowców POLGRAW, przedstawią najnowsze informacje dotyczące badań fal grawitacyjnych.

 Czytaj więcej...


Nowe nabytki w PAN Bibliotece Gdańskiej
Strona:  Aktualności i Wydarzenia
wtorek, 09, luty 2016 17:13

Szanowni Państwo,

zapraszamy na coroczną wystawę z serii

Nowe Nabytki Zbiorów Specjalnych 

Unikatowe dokumenty życia społecznego, rękopisy, fotografie i pocztówki, ekslibrisy
i numizmaty, zbiory kartograficzne i graficzne oraz stare druki pokażemy już wkrótce podczas kolejnej odsłony cyklicznej wystawy nowych nabytków zbiorów specjalnych. Wszystkie prezentowane eksponaty trafiły do Biblioteki w 2015 roku dzięki staraniom własnym, aukcjom antykwarycznym oraz darom.Czytaj więcej...


Additional information