• Uczniowie zaproszeni w Kosmos

  Aktualności i Wydarzenia
  May 25, 2016 | 12:51 pm

  Uczniowie zaproszeni w Kosmos Konkurs „Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej”, którego celem jest rozbudzenie w młodzieży szkolnej zainteresowania badaniami kosmicznymi i astronomicznymi, ogłosiło Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Konkurs prowadzony we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN potrwa do 15 września. Mogą w nim brać udział uczniowie klasy 6 szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

  Czytaj więcej...
 • Ingerencje w „Academii”

  Aktualności i Wydarzenia
  May 25, 2016 | 11:51 am

  Ingerencje w „Academii” „Po 1989 roku żyjemy w innym kraju, ale dla tych, którzy pamiętają tamte czasy, wszelkie groźby powrotu do ingerencji w wolność słowa czy sugestie inwigilacji budzą lęk. O trudnych relacjach w społeczeństwie demokratycznym mówią teksty w „Academii”. Zapraszamy do lektury najnowszego numeru magazynu PAN „Academia”, którego motywem przewodnim są „Ingerencje”.

  Czytaj więcej...
 • 19 milionów na walkę z rakiem

  Portal Wiedzy
  May 25, 2016 | 11:31 am

  19 milionów na walkę z rakiem Nad poszukiwaniem leków na raka w oparciu o nowe cele molekularne pracuje konsorcjum kierowane przez prof. Macieja Bagińskiego z Politechniki Gdańskiej. Na projekt, w którego realizacji wezmą udział naukowcy z m.in. Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, NCBiR przeznaczyło 19,6 mln zł.

  Czytaj więcej...
 • Mazurkiewicz: wszedłem z mrówkami na podium

  Portal Wiedzy
  May 25, 2016 | 09:38 am

  Mazurkiewicz: wszedłem z mrówkami na podium O tym, jakie zachowania mrówek stymuluje kofeina, dlaczego niektóre robotnice sprawiają wrażenie leniwych i co może popchnąć owady do samobójstwa, mówi Paweł J. Mazurkiewicz, doktorant Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, laureat drugiego miejsca w tegorocznej edycji konkursu FameLab Poland.

  Czytaj więcej...
 • Fotony jak snookerowe bile

  Portal Wiedzy
  May 19, 2016 | 14:45 pm

  Fotony jak snookerowe bile Gdy podczas rozgrywki snookera jedna bila uderzy w drugą, obie sprężyście odskoczą od siebie. W przypadku dwóch fotonów podobnego procesu – zderzenia elastycznego – jeszcze nie udało się zaobserwować. Fizycy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN wykazali jednak, że taki proces nie tylko powinien zachodzić, ale nawet będzie mógł być zarejestrowany w zderzeniach ciężkich jonów w akceleratorze LHC.

  Czytaj więcej...
 • DNA z zielnika

  Portal Wiedzy
  May 18, 2016 | 17:58 pm

  DNA z zielnika DNA organizmów przechowywanych w muzeach i zielnikach może dać wiele informacji np. o ewolucji gatunków. Z czasem ulega ono degradacji i wykorzystanie tej informacji staje się coraz trudniejsze. Naukowcy z Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN znaleźli metodę na szybkie i tanie wyłowienie fragmentów zniszczonego DNA i namnożenie ich. Dzięki niej odczytają np., jak klimat kształtował rozmieszczenie gatunków na Ziemi.

  Czytaj więcej...
 • Seria filmowa „Wywiady z Profesorami Archeologii”

  Aktualności i Wydarzenia
  May 16, 2016 | 08:52 am

  Seria filmowa „Wywiady z Profesorami Archeologii” „Wywiady z Profesorami Archeologii” – to tytuł nowej serii filmowej, realizowanej przez Zbigniewa Kubiatowskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Wywiady o tematyce popularnonaukowej dostępne będą bezpłatnie od 16 maja w serwisie YouTube na kanale ArcheoTV.

  Czytaj więcej...
 • Gancarczyk: pisanie to przygoda

  Portal Wiedzy
  May 13, 2016 | 10:28 am

  Gancarczyk: pisanie to przygoda – W XVI wieku kompozytor stał się podmiotem rynku drukarstwa muzycznego i zaczął odnosić z tego tytułu korzyści – mówi dr hab. Paweł Gancarczyk. Profesor Instytutu Sztuki PAN specjalizuje się w muzyce średniowiecza i wczesnej nowożytności. W tym roku za „Muzykę wobec rewolucji druku. Przemiany w kulturze muzycznej XVI wieku” otrzymał francuską nagrodę Prix de Muses.

  Czytaj więcej...
 • Nie ma objawów, może być rak? Nasz chemoczujnik go wykryje!

  Portal Wiedzy
  May 11, 2016 | 14:41 pm

  Nie ma objawów, może być rak? Nasz chemoczujnik go wykryje! Wiele chorób nowotworowych można byłoby z powodzeniem leczyć, gdyby chory dostatecznie wcześnie zgłosił się do lekarza. Lecz jak wykryć rozwijającego się raka, skoro ten przez długi czas nie daje żadnych objawów? W niedalekiej przyszłości odpowiednio wczesną diagnostykę mogłyby zapewnić proste i tanie czujniki chemiczne – dzięki specjalnym polimerowym warstwom rozpoznającym, opracowanym w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

  Czytaj więcej...
 • Order Orła Białego przyznany Prof. Michałowi Kleiberowi

  Aktualności i Wydarzenia
  May 4, 2016 | 13:24 pm

  Order Orła Białego przyznany Prof. Michałowi Kleiberowi W dniu 3 maja 2016 roku, z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja, na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Między innymi Orderem Orła Białego został odznaczony prof. Michał Kleiber, członek rzeczywisty PAN, Prezes Polskiej Akademii Nauk w latach 2007-2015.

  Czytaj więcej...
 • Członkowie Polskiej Akademii Nauk w naukowych programach cyklicznych PlatonTV

  Aktualności i Wydarzenia
  Apr 29, 2016 | 13:20 pm

  Członkowie Polskiej Akademii Nauk w naukowych programach cyklicznych PlatonTV Jak w prostych słowach opisać DNA? Czy GMO rzeczywiście jest szkodliwe? Co to jest "desing thinking" i jak będzie wyglądać kino przyszłości? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w naukowych cyklach programowych PlatonTV – Naukowej Interaktywnej Telewizji HD w Sieci PIONIER.Od 25 kwietnia 2016 r., w każdy poniedziałek, środę i piątek, na portalu PlatonTV, pojawia się premierowy odcinek krótkiego programu naukowego.

  Czytaj więcej...
 • Biuro ds. doskonałości naukowej PAN – wszechstronne wsparcie przygotowania i realizacji grantów ERC

  Aktualności i Wydarzenia
  Apr 7, 2016 | 11:15 am

  Biuro ds. doskonałości naukowej PAN – wszechstronne wsparcie przygotowania i realizacji grantów ERC Dla naukowca zdobycie grantu ERC to jedno z najwyższych indywidualnych osiągnięć. W Polsce udało się to dotychczas zaledwie 20 razy. Polska Akademia Nauk we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce wspierać najlepszych polskich naukowców i zdecydowanie zwiększyć nasz udział w pozyskiwaniu tych prestiżowych grantów. W tym celu utworzono Biuro ds. Doskonałości Naukowej.

  Czytaj więcej...